Rotaforte ile Kur Sabitlendi

Dünyanın en güçlü mücevher fuarlarından birisini gerçekleştiren Türk mücevher sektörünün istikrarlı adımlar atabilmesinin önemine değinen MİB Başkanı Ayhan Güner, katılımcı firmaların önünü görmesini sağlamak amacıyla ROTAFORTE ile anlaşma sağlandığını ve USD kurunun 2018 yılı sonuna kadar 3,45 olarak sabitlendiğini söyledi.

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, dünyanın en önemli mücevher fuarlarından birisini yaşama geçirebilen Türk mücevher sektörünün küresel ölçekte rekabette elini güçlendirebilmesi için sektörel olarak fuarlara katılımın önemli olduğunu belirtti. Son düzenlenen fuarda 433 firmanın stand kurduğunu belirten Güner, 10 bin 490'ı yabancı olmak üzere toplam 27 bin 587 sektör mensubunun fuarı ziyaret ettiğini söyledi.

Türkiye ekonomisine ve artan ihracatına her geçen dönem daha fazla katkı sağlayan Türk mücevher sektörünün İstanbul Jewelry Show'da dünyanın pek çok yerinden gelen ziyaretçilerle buluştuğunu belirten Güner, sektörün gelişmesi için herkesin elinden geleni yaptığını şu sözlerle anlattı:

“Bu fuarlara uluslararası alım heyeti organizasyonları düzenliyoruz, bu heyetlerle dünya çapında rekorlara imza atarak çok önemli alıcıları getirmeyi başardık; her fuara yeni yeni katılımcılarla bu sayıyı geliştiriyoruz. Beri yandan Türk kuyumculuk firmalarının da fuara katılması önemli. Bu konuda firmalarımızın önünü görmesini ve karar vermesini kolaylaştırmak amacıyla fuarı düzenleyen ROTAFORTE fuarcılık şirketiyle bir dizi görüşmemiz oldu. Neticede kendileri de bizimle mutabık kaldılar ve USD kurunu 2018 yılı sonuna kadar 3,45 TL olarak sabitledik. Bunun tüm sektöre çok büyük yararları olacaktır.”

Fuara davet edilen yabancı alıcılarla organizasyonun yapılabilmesi için çok değerli desteklerin yaşama geçirildiğini anımsatan Güner, bu konuda da yabancı alım heyetlerinin konforu için en kısa sürede listelerin netleşmesinin önemli olduğunu söyledi.