Mücevher Tasarımcısı Meltem Şahan Shenzen'de Parladı

Mücevher İhracatçıları Birliği'nin düzenlediği Ajur Mücevher Takı Tasarımı Yarışması'nda dereceye giren Meltem Şahan JNA tarafından Çin / Shenzen'de düzenlenen Xifu Uluslararası Altın Düğün Takısı Tasarım Yarışmasında yarışmada dünya ikincisi oldu. Mücevher İhracatçıları Birliği'nin çalışmalarının, ülkemizde mücevher tasarımı bilincinin gelişmesinde önemli olduğunu belirten Şahan bu sayede çalışmalarını uluslararası platformda tanıtma imkanı bulduğunu anlattı.

Meltem Şahan…. Pırıl pırıl bir Türk genci… Mücevher tasarımı üzerinde çalışmalar yapan Şahan'ın hayatı Mücevher İhracatçıları Birliği (JTR) tarafından düzenlenen AJUR Mücevher Takı Tasarımı Yarışması'nda dereceye girdikten sonra değişti. Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından yurt dışında çalışmaları desteklenen Şahan dünyanın en önemli mücevher yayınlarından biri olan JNA dergisi tarafından Çin'in Shenzen şehrinde düzenlenen Xifu Uluslararası Altın Düğün Takısı Tasarım Yarışmasında (Xifu International Gold Wedding Jewellery Design Competition 2017) Tree of Life tasarımı ile dünya ikincisi oldu.

Ülkemizi başarılı tasarımlarıyla gururlandıran Şahan mücevher tasarımı hikayesinin nasıl başladığını şu sözlerle anlattı:

“Çizime olan tutkum küçük yaşlarda başladı. Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü'nün ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Moda Aksesuar Bölümünü bitirdim ve yıllarca saraç ürünleri alanında tasarım yaptım. Mücevher sektörüne ilgim vardı ama İzmir'de yaşadığım için bu alana yönelmemiştim. Daha sonra Ajur Mücevher Tasarım Yarışmasını duydum ve katıldım. Finalist olunca İstanbul'a gelip takı sektörüne girmeye karar verdim. Yarışmada gösterdiğim başarı beni motive etti ve kendime olan inancımı arttırdı. Yaklaşık 4 yıldır İstanbul'da bazı seçkin firmalara tasarım desteği veriyorum. Bu yıl da ilk kez uluslararası bir yarışmaya katıldım ve Xifu Tasarım Yarışmasında ikincilik ödülü aldım.”

Meltem Şahan Ajur Mücevher Takı Tasarım Yarışması öncesi ve sonrasında yaşadıklarını anlatırken, AJUR'u dönüm noktası olarak tanımladı.

“Bu sektörü tanıtan ve yeni tasarımcıları bu alana kazandıran önemli bir oluşum olduğunu düşünüyorum. Ben de bu yarışma sayesinde bu sektörde yerimi ön saflardan aldım. Benim dönüm noktam diyebilirim Ajur için. Mücevher İhracatçıları Birliği'nin bu konuda verdiği destek kariyerime önemli katkı sağladı. Ayrıca Ajur Takı Tasarım Yarışması'da tasarımımı hayata geçirmemde destek olan Sina Montür'e de teşekkür etmek istiyorum.”

Türkiye'yi uluslararası platformda temsil etmenin heyecan verici olduğunu anlatan Şahan duygularını ifade ederken; “Öncelikle gurur verici, aynı zamanda Türkiye'nin de tasarım alanında başarılı olduğunu ispat etmiş olmanın rahatlığını yaşıyorum. Muhteşem bir ilgi vardı, rüya gibiydi gerçekten.” diye konuştu.

Türk kuyumculuk ve mücevherat sektörünün tasarımın değerinin farkında olduğuna dikkat çeken Şahan sektörün geleceğinin umut verici olduğunu şu sözlerle dile getirdi:

“Türkiye'de tasarımın gerekliliği fark edildi ve bunun için önemli adımlar atılıyor. Fakat hala biz tasarımcıların değeri dünya sıralamasında doğru yere oturmuş değil. Ben bu ödülle biraz da farkındalık yaratmayı umuyorum. Sporcu (özellikle futbolcu) olsaydım tüm Türkiye'de adım duyulurdu. Artık tasarımcılara güvenmeleri ve teşvik etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bu sayede özgün markalar oluşacak ve dünyada başı çekecektir. Bu konuda da Mücevher İhracatçıları Birliği'nin çalışmalarının son derece faydalı olduğunu düşünüyorum.

Şu anda bağımsız olarak çalıştığını anlatan Meltem Şahan'ın hedefi kendi markasını yaratmak… Şu anda bağımsız olarak çalıştığını anlatan Şahan, yarışmadan sonra hem Türkiye hem de yurtdışından gelen iş tekliflerini de değerlendiriyor. 

İlgili Fotoğraflar