Mücevher İhracatçıları Birliği Genel Kurulunda Hedef Belirlendi

Mücevher ihracatı zirveye çıkacak


Dönemsel ve konjonktürel dalgalanmalara rağmen istikrarlı bir şekilde yükselmeye devam eden Türkiye'nin en değerli ihracat kalemi olan mücevher ihracatının kahramanları yeni hedeflerde kararlı. Mücevher İhracatçıları Birliği Genel Kurulunda “Çok önemli hedeflere ulaştık. Her biriniz ihracat kahramanlarısınız” diyen Birlik Başkanı, Kuşadası, Alanya ve Side gibi turizm merkezlerinde 1500 den fazla kuyumcu varken bugün 50 kuyumcu bile kalmadığını söyledi.

 

Mücevher İhracatçıları Birliği üyelerinin katılımıyla 2016 Olağan Genel Kurulu TİM Dış Ticaret Kompleksinde gerçekleştirildi. Üye firmalarımızın temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen genel kurulda konuşan Birlik Başkanı , her koşulda ihracat yapabilen bir sektörün üyesi olmaktan gurur duyduğunu belirterek “Sektör olarak her şeye rağmen ihracat yapabiliyoruz. Çok önemli hedeflere ulaştık. Her biriniz ihracat kahramanlarısınız” diye konuştu.

Konuşmasında ihracat verilerinden rakamlar sunan Güner, 2016 yılı Mart ayını 2015 yılına göre yüzde 25 artışla tamamladıklarını; Nisan ayında ise daha ay kapanmadan yüzde 7,1'lik bir artış olduğunu belirten Birlik Başkanı sözlerine şöyle devam etti:

“Üretmek, satmak ve ihracat yapmak… Kendisinin ya da başkalarının ürettiklerini kendi dükkanında sergileyip satmak, akşamları da arkadaşları ya da ailesiyle beraber olmak… Ya da ülke ülke dolaşıp, bir ülkede yatıp bir başka ülkede uyanmak… Geceyle gündüzü karıştırmak… Mücevher ihracatı için gece gündüz demeden, ülke ülke koşuşturan her meslektaşımızın bu başarıda emeği büyüktür. Bu günler dilerim bundan sonra göreceklerimizle karşılaştırdığımızda en kötü günlerimiz olacak. Hem mücevher ihracatımız ve hem de elmas borsamız ile birlikte kısa sürede çift haneli bir ihracat performansına ulaşacağız.”

 

Mücevherciler Çin'e ihracat seferine çıkacak

2016 Mart ayında yapılan mücevher fuarında dünyanın en büyük pazarı ve ekonomik gücü ile ilk kez bu kadar olumlu bir gelişme kaydedildiğini söyleyen Güner; “Çin ve Türkiye karşılıklı olarak keşfedilmeyi bekleyen iki ülke” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugüne kadar Çin'den çok fazla şey aldık, ama çok az şey satabildik. Bu ülke ile ekonomik anlamdaki işbirliğimiz ise gerçekten çok sınırlıydı. Şimdi dünyanın en büyük ekonomik gücü ile önemli bir ilk adım attık. Bundan sonrası sektör mensuplarımıza ve elbette bize düşüyor. Kalktılar, davetimize icabet ettiler ve bizi ziyaret ettiler. Şimdi onlar bizi bekliyor. Son zamanların en büyük dış heyetini Çin'e yapacağız. Gerçek bir ihracat seferine çıkacağız. Amacımız Çin'e sadece mal satmak değil; onlarla işbirliği yapmak. Çinliler dünyaya Türkiye üzerinden de satış yapabilirler; ortak üretimler, yatırımlar yapabiliriz. Bunların her biri hem bize hem de iş ortağımıza kazandıracaktır. Oyunu bundan sonra daha büyük oynayacağız”

Konuşmasında iç pazara da değinen Güner, turizmin başladığı yıllarda Kuşadası, Alanya, Side gibi yerlerde 1500 den fazla kuyumcunun turistlere mal sattığını ancak bugün bu sayının 50'yi bulmadığını söyledi. Önceden turistlere mücevher satılan dükkanlarda bugün Çin malı 5 liralık şeylerin satıldığına dikkat çeken Birlik Başkanı; “Böyle mi katma değer üreteceğiz? Türkiye'yi böyle mi büyüteceğiz?” diye sordu.

Mücevher İhracatçıları Birliği Genel Kurulu'nda başta Elmas Borsası olmak üzere gelişmeler ve ihracata etkileri üyelere anlatıldı; üyelerden gelen görüş ve öneriler ışığında yeni dönem çalışmaları tartışıldı.

İlgili Fotoğraflar