Mücevher İhracatçılarının Sorunları Çözüm Yolunda

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından Kasım ayında gerçekleştirilen İhracat Zirvesi'nde, ihracatçılar sorunlarını Başbakan Binali Yıldırım ve Bakanlara aktarma fırsatı yakalamıştı. Bu sorunların çözülmesi için adım atan hükümet, sektörlerle detaylı çalışmalar yapılması talimatını verdi. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Dış Ticaret Kompleksi'nde gerçekleştirilen toplantıda Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel başkanlığındaki heyetle Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetimi bir araya geldi.

İhracatçının önündeki sorunların aşılması adına önemli çalışmalar yaptıklarını ifade ederek toplantının açılış konuşmasına başlayan Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, İhracat Zirvesi'nde aktarılan kuyumculuk ve mücevherat sektörünün sorunlarının çözülmesi ile ilgili çalışmalar yaptıklarını ve sektörle işbirliği içinde hareket ederek bu sorunların en sağlıklı ve sonuç veren bir şekilde çözmeyi hedeflediklerini belirtti. 

Kuyumculuk ve mücevher ihracatının önündeki önemli engellerden biri olan ÖTV'nin kaldırılmasının sektör için çok önemli olduğunu vurgulayarak konuşmasına başlayan Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, Avrupa ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde yaşanan gelişmeler ışığında sektörün önemli fırsatlarla karşı karşıya olduğunu ifade etti. Bu fırsatlardan yararlanabilmek için yapılması gereken çalışmalar olduğuna dikkat çeken Güner sözlerine şu şekilde devam etti; ''Hükümetimizin, sorunlarımızın çözümü için gösterdiği yaklaşım bizi cesaretlendiriyor. Ancak çözülmesi gereken problemlerimizi oldukça fazla. İhracatçının önünde bu problemler durdukça, atılan diğer olumlu adımların da önemi azalıyor. Bu süreçlerin senkronize bir biçimde yönetilmesi önemli. Örneğin KKDF sorunu önümüzde dururken ÖTV'nin kaldırılmasının avantajlarını yaşayamıyoruz. Avrupa değerli taş ticaretinin merkezi Antwerp ve Orta Doğu altın ticaretinin merkezi Dubai'de önemli gelişmeler gözlemleniyor. İstanbul'un önünde önemli fırsatlar var. Çok önemli avantajlara sahibiz. Bu avantajları kullanabilmek için önümüzdeki sorunların çözülmesi ve sektörümüzün dünyadaki diğer rakipleri ile eşit şartlarda rekabet edebilir duruma gelmesi önemli. Bu sorunların çözülmesi durumunda sektörümüz dünyanın en önemli değerli taş ve altın ticaret merkezlerinden biri haline gelebilir. Bu fırsatı değerlendirmeliyiz. Bugün burada Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Sayın İbrahim Şenel başkanlığındaki heyetle, bu sorunların çözümü ile ilgili önerilerimizi kendilerine aktarmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Gösterdikleri ilgiden dolayı sektörümüz adına kendilerine teşekkür ederiz.''

Toplantı Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetimi tarafından hazırlanan sunum üzerinde madde madde bilgilendirme yapılması ve çözüm yolları ile ilgili tartışılması şeklinde devam etti. 

Gündemde yer alan sorunlar ana başlıkları ile şunlar idi:

  • KKDF uygulaması sorunu,
  • Platin, paladyum ve granül altın ithalarında KDV uygulaması sorunu,
  • Altının ihracat bedeli sayılabilmesi,
  • Dahilde işleme izni ile eşdeğer eşya kullanımının olmaması,
  • Dubai'de %5 gümrük vergisi uygulamasının başlaması ve Kuyumcukent'in serbest ticaret bölgesi haline getirilebilmesi hususu,
  • Yabancıların çalışma izninin kolaylaştırılması,
  • Yabancı firmaların fuar katılımlarını teşvik edici teminatların uygulanması 

Toplantı sonunda üzerinde konuşulan maddelerle ilgili gerek Ekonomi Bakanlığı gerekse Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından yapılması gereken çalışmalarla ilgili iş planları oluşturuldu. Heyet toplantı sonrasında ''Kuyumcukent'in Serbest Bölge Olması'' konu başlığı ile ilgili değerlendirmeler ve yerinde incelemeler yapmak üzere Kuyumcukent'e geçti.