E-fatura Uygulamasına Geçme Zorunluluğu 1 Temmuz'da Başlıyor

Vergi Usul Kanunu çerçevesinde e-fatura tanzim etmek zorunda kalan mükellefler, artık ihracatta da e-fatura düzenleyecektir. Daha önce 2016'da başlaması öngörülen uygulama, yapılan erteleme ile 1 Temmuz 2017'de hayata geçecektir.

İstanbul SMMMO Başkanlığından alınan bilgiye göre, yaoılan düzenleme ile ihracat işlemlerinde e-fatura kullanım zorunluluğu tüm ihracatçı mükellefleri değil, yalnızca hali hazırda e-fatura uygulamasına dahil olan mükellefleri kapsayacaktır. E-fatura uygulamasına dahil olmayan ihracatçı mükellefler, ihracat işlemlerinde matbu fatura kullanmaya devam edeceklerdir.

Bununla birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, e-fatura uygulamasından GİB Portal yöntemi ile yararlanan ve ihracat yapan mükelleflerin GİB Portal uygulamasından manuel olarak ihracat işlemlerinde e-fatura düzenleyebilmeleri için gerekli yazılım çalışmalarına başlandığı, mayıs ayı sonuna kadar mükelleflerin erişimine sunulacağı ifade edilmektedir.

Bu kapsamda haziran ayı itibariyle GİB Portal yönteminden yararlanan mükellefler, istemeleri halinde 01/07/2017 tarihini beklemeksizin ihracat işlemleri kapsamında e-fatura düzenleyebileceklerdir.

Detaylı bilgi için mali müşavirinize danışmanızı önemle rica ederiz.