Borsa İstanbul'da Önemli Görüşme

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı  ve Başkan Yardımcısı Mustafa Atayık, Borsa İstanbul Genel Müdürü Osman Saraç'ı ziyaret etti. Toplantıda Elmas ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nın işleyişinin geliştirilmesi ile ilgili kurumların yapması gereken çalışmalar masaya yatırıldı.

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı ve Başkan Yardımcısı Mustafa Atayık, Borsa İstanbul Genel Müdürü Osman Saraç ile Türkiye Kuyumculuk ve Mücevherat Sektörü'nde önemli bir role sahip Elmas ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nın çalışmaları ve etkinliğinin arttırılması ile ilgili konuları görüşmek üzere bir araya geldi. Özellikle üye sayısının arttırılması ve borsa üyeliğinin daha cazip hale getirilmesi ile ilgili konuların gündemde olduğu görüşme ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Birlik Başkanı şu noktaların altını çizdi; ''Elmas ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nın üye sayısı 500'ü aşmış durumda. Gerek üye sayısında gerekse işlem hacmindeki artış devam ediyor. Yeni işlemeye başlayan bir kurum için bunlar olumlu rakamlar. Ancak sektörümüzün dünya mücevher ticaretinin merkezi konumuna gelme gibi bir hedefi var. Bu hedefe sahip olan bir sektörün borsasının daha fazla üye ve işlem hacmine sahip olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu amaçla, Mücevher İhracatçıları Birliği ve Borsa İstanbul'un birlikte yapabileceği çalışmalarla ilgili değerlendirmelerimizi paylaştık. Birlikte ortaya konulan çalışmalarla çok daha sağlıklı işleyen bir borsanın sektörümüze hizmet eder hale geleceğini düşünüyoruz.''

Başta EKTP üyeliğinin daha cazip hale getirilmesi başta olmak üzere pek çok konunun gündeme geldiği toplantının oldukça faydalı olduğunu belirten Mücevher İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Mustafa Atayık, etkin bir borsanın ÖTV avantajından dünya ile rekabete kadar çok sayıda avantaj yarattığının altını çizdi ve iki kurum arasındaki iletişimin gerekliliğinin altını çizdi.

Mücevher İhracatçıları Birliği'nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Borsa İstanbul Genel Müdürü Osman Saraç, borsa ve sektörün karşılıklı iletişim ve işbirliği içinde hareket ederek, dünyanın mücevher  ticaret merkezi konumuna ulaşma hedefine hizmet eden son derece etkin bir EKTP'nın işleyişine katkı sağlayacağına vurgu yaptı.

İlgili Fotoğraflar