ASEAN Mücevher Birlikleri Başkanları 5. Zirve Toplantısı

Asya Ekonomik Topluluğu (AEC ya da ASEAN) ülkeleri mücevher taşçıları ve mücevhercileri birliklerinin, her yıl farklı bir ülkede yaptıkları yıllık zirve toplantılarının beşincisi bu yıl Vietnam Birliğinin ev sahipliğinde Vietnam'da Ho Chi Minh City'de yapıldı. Zirveye Birliğimiz Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Can Özkök, Yönetim Kurulu Üyemiz Mustafa Kamar ve sektör danışmanımız Oğuz Özdemir katılım sağladılar.

 

 

ASEAN (Association of Southeast Asian Nations) 1967 yılında, Brunei, Cambodia, Indonesia, Laos, Malaysia, Myanmar, The Philippines, Singapore, Thailand, ve Vietnam'dan oluşan bir topluluk olarak kurulmuştur. ASEAN ülkeleri, her biri ekonomik kalkınmanın çok farklı aşamasında olmalarına rağmen gelişme potansiyeli çok yüksek ülkelerden oluşmaktadır.

Bu 10 tane ASEAN ülkesinin mücevherci birlikleri işbirliği Zirvesine, Türkiye dâhil, yukarıda alt sırada bayraklarını gördüğünüz 8 ülke daha eklenmiş, ASEAN+8 ya da ACE+8 olmuştur.

Geçen yıl Malezya Birliğinin ev sahipliğinde Kuala Lumpur'da dördüncüsü yapılan bu zirveye Ülkemizi temsilen Birliğimiz ilk kez katılmış, ülkemizin ve Birliğimizin bu zirvelere bundan sonra da katılması için kaydını yaptırmıştır.

Vietnam zirvesi, Birliğimizin katıldığı ikinci zirvedir. Bu zirvenin altıncısı gelecek sene Myanmar Mücevherciler Birliği'nin ev sahipliğinde Myanmar'da yapılacaktır. İleri bir tarihte, Birliğimiz de bu zirvelerden bir tanesine İstanbul'da ev sahipliği yapmayı planlamaktadır.

Bu zirvelerin amacı, AEC/ASEAN ülkeleri ve bu ülkelere ek, bizim gibi ülkelerin mücevher taşları/mücevhercileri Birlikleri arasında işbirliğini geliştirmek ve bu sayede söz konusu ülkeler arasında sağlıklı bir ticaretin gelişmesine ülkelerinin kalkınmasına katkıda bulunmak; sektörün yerel ve ülkelerarası sorunlarının çözümünde karşılıklı dayanışma içinde olmak, güç birliği ile sorunlara çözüm üretmeye çalışmaktır. Bu amaçla, her yıl farklı bir ülkede Zirve toplantısı yapılarak, başkanlar bir araya gelmekte, o ülkede mesleki incelemeler yapılmakta, her birlik kendi ülkesini ve sektörünü diğer ülke temsilcilerine tanıtmakta, üye ülkeler arasındaki ilişkileri geliştirmek için neler yapılabileceği tartışılıp, toplantı sonunda bir sonuç bildirgesi yayımlanmaktadır. 4-7 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşmiş olan beşinci zirvenin sonuç bildirgesini aşağıda “İlgili Dosyalar” kısmından indirebilirsiniz.

İlgili Fotoğraflar