11. JTR Mücevher Tasarım Yarışması Kazananları Açıklandı

11. MÜCEVHER TASARIM YARIŞMASI'NDA 60 BİN TL'LİK ÖDÜLÜN SAHİBİ “BEYAZ BAHÇE” OLDU

İlhamını “Anadolu'nun Nadir Endemikleri”nden alarak “Doğanın Sessiz Çığlığı” başlığıyla bu yıl 11'inci kez düzenlenen ve 378 tasarımla rekor başvuru alan Mücevher Tasarım Yarışması'nda, 60 bin TL'lik ödülü kazanan “Beyaz Bahçe” adlı tasarımıyla Hilal Kalender oldu. Yarışmada “Aşkın Çiçeği” ile Ebubekir Kaygusuz ikinci ve “Dönüşüm” ile Ayhan Yılmaz üçüncü seçildi.  

Yarışmada finale kalan 10 tasarım, koreografisi Asil Çağıl tarafından gerçekleştirilen ve ünlü manken Özge Ulusoy'un podyuma çıktığı defile ile davetlilere tanıtıldı.

Yarışmanın final gecesi, mücevher sektöründen birçok isim ve markanın ödül aldığı anlara sahne oldu. İlk olarak “Ustalara Saygı” töreni düzenlenirken sektörün çınarlarından Atasay Onursal Başkanı Atasay Kamer, "Sektör Duayeni" olarak ödüllendirildi.

Törende, 2018 yılında rekor ihracata imza atarak şampiyon olan markalar ödüllerini aldı.

Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl “Anadolu'nun Nadir Endemikleri” teması ve “Doğanın Sessiz Çığlığı” başlığıyla düzenlenen 11. Mücevher Tasarım Yarışması'nın sonuçları, 22 Mart Cuma akşamı düzenlenen görkemli bir törenle açıklandı.

Sunuculuğunu Öykü Serter'in üstlendiği tören, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ve Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Kamar'ın konuşmalarıyla başladı.

İsmail Gülle: “Mücevher hem tasarım hem de katma değer içerir”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle yaptığı konuşmada,  “Geçmişten geleceğe sektörün önde gelenleri ile buluşmak, doğudan batıya her ülkeden misafirleri ağırlamak hepimiz için çok önemli bir deneyim… TİM olarak inanıyoruz ki Mücevher Tasarım Yarışması ile ortaya konan fikirler ve tasarımlar, önümüzdeki dönemde sektöre ışık tutacak” dedi.

İsmail Gülle, şunları söyledi: “Tasarımcı, tecrübelerini ruhunu ve sevgisini işine katarak, ortaya çıkarttığı ürün ile yaşar; Bazen taşa, bazen tuvale, bazense takılara anlam yükler. Ortaya konan ürünün bedeli de, ürünün kendisi gibi özeldir. Mücevher sektörü özelinde ürün, baştan sona tasarım ve baştan sona katma değer içerir. İşte tam da bu noktada bu yarışma daha da önem kazanıyor. Katma değeri yüksek ürünler, gelecekte dünya ticaretinde bugünden daha fazla yer alacak. Bu noktada, sadece ülkemizin değil dünyadaki tüm ülkelerin daha yüksek katma değere yoğunlaşması, küresel refaha da önemli bir katkı sunacaktır.”

Mustafa Kamar: "Her mücevherin bir hikâyesi vardır"

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Kamar da, Dünyanın beş büyük mücevher fuarından biri olan İstanbul Mücevher Fuarı kapsamında düzenlenen Mücevher Tasarım Yarışması'nın bu yıl 11'incisinin gerçekleştirildiğini hatırlattı.  

Yarışma ile yeni tasarımların, ustaların ellerinden hayat bulduğunu görmenin ve bu mücevherlerin dünyanın dört bir yanına dağılarak Türk ekonomisine katma değer sağladığını bilmenin gurur verici olduğunu kaydeden Kamar, şunları dile getirdi:

"Her ustanın ya da her ürünün değil ama her mücevherin bir hikâyesi vardır. Bu gece, bu hikâyelerin kahramanları olarak bir kez daha en iyi tasarımı seçiyoruz. Bir rekor kırarak 378 başvuru almamız, bizi daha da cesaretlendirirken doğrul yolda olduğumuzu göstererek gelecek için umutlandırdı. Dolayısıyla, gelecek yıllarda tasarımcıların ve ürüne dönerek hayat bulacak tasarımların artacağına inanıyoruz. Başta tasarımcılar ve değerli jüri olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederiz."

Ustalara Saygı Töreni

Konuşmaların ardından görkemli gece "Ustalara Saygı" töreni ile devam etti. Bu çerçevede sektördeki ustalar Arsin Ürün, Maksut Ürün, Vahey Ürün ve Miran Balık'a ödülleri takdim edildi.

Ardından Türk kuyumculuk sektörünün çınarlarından Atasay Onursal Başkanı Atasay Kamer, "Sektör Duayeni" olarak takdim edilerek ödüllendirildi.

2018 yılında rekor ihracata imza atarak "İhracat Şampiyonu" olan markalara da ödülleri verildi. Sırasıyla, Altından Mamul Mücevherat Kategorisi'nde Arpaş, Ahlatçı Kuyumculuk ve Istor Kuyumculuk; Pırlantalı Mücevherat Kategorisi'nde Zen Diamond, Storks ve Emel Diamond; Gümüşten Mamul Mücevherat Kategorisi'nde Onur Kardeşler Kuyumculuk, İpekyolu ve Talay Kuyumculuk ödül aldılar.  

60 bin TL, Beyaz Bahçe il Hilal Kalender'in

11. Mücevher Tasarım Yarışması kapsamında aralarında Özgün Mücevher Tasarımcısı Avedis Kendir, Uluslararası Mücevher Sanatçısı Cosimo Vinci gibi isimlerin yer aldığı jüri tarafından finale çıkmaya hak kazanan 10 tasarım, ilk olarak koreografisi Asil Çağıl tarafından gerçekleştirilen ve ünlü manken Özge Ulusoy'un podyuma çıktığı defile ile davetlilere tanıtıldı. Ardından gecenin en önemli anında, 60 bin TL'lik ödülü kazanmaya hak kazanan tasarımın “Beyaz Bahçe” ile Hilal Kalender olduğu açıklandı. Gecede ikincilik ödülünü Ebubekir Kaygusuz'un “Aşkın Çiçeği”, üçüncülük ödülünü ise Ayhan Yılmaz'ın “Dönüşüm” adlı tasarımı kazandı.

Defne Samyeli'den Canlı Performans

Gece, ünlü şarkıcı Defne Samyeli'nin yarışmaya özel tasarladığı repertuarı seslendirdiği canlı performans ile renklendi.

İlgili Fotoğraflar